وظایف ماشین آلات راهداری

ارزش و وظایف ماشین آلات راهداری در صنایع مختلف کشور بر کسی پوشیده نیست و این موضوع از آنجایی حائز اهمیت است که ابزارهای حیاتی هستند و بدون آنها فرآیند ایمن سازی جاده ها و همچنین ساخت و سازها به صورت کارآمد و موثر پیش نخواهد رفت.

راهداری

یکی از سرمایه های ملی که از بهترین عوامل پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور میباشد و قدم به قدم با گسترش شبکه مسیرهای کشور پیش رفته است، راه و صنعت راهداری می باشد.

در کشور راه های زمینی نود درصد از کل حمل و نقل ملی را ظرفیت پذیری کرده و ساماندهی میکند از این رو سازمان راهداری و وظایف ماشین آلات راهداری به عنوان یک عامل نگهدارنده، بهسازی و ایمن سازی راه های یک کشور از مقام و جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار میباشد.

وظایف ماشین آلات راهداری

  • تعیین نوع و تعداد ماشین آلات و ادوات و تجهیزات موردنیاز راهداری
  • راهبری و داشتن نظارت بر انجام پروژه و فعالیت های ادارات کل راه و ترابری استان های مختلف
  • ایجاد دستورالعمل و ابلاغ آنها به واحدهای فنی و اجرایی
  • مدیریت و برنامه ریزی راهداری و تلاش برای برقراری ارتباط موثر با ادارات راه و ترابری شهرها

یکی از اهداف مهم در این مقاله پرداختن به اهمیت و وظایف ماشین آلات راهداری میباشد که در بخشهای بعدی به صورت دقیق به آن می پردازیم.

انواع ماشین آلات راهداری

انواع ماشین آلات راهداری شامل وسایل و تجهیزاتی است که جهت پاکسازی، نظافت، جابجایی مصالح و حتی ایجاد یکسری زیر ساخت های جاده ای به کار می روند.

نمونه ای از ماشین آلات راهداری عبارتند از:

  • بکهو لودر
  • بیل مکانیکی
  • برف روب
  • سوییپر صنعتی و یا جارو صنعتی
  • غلطک

در ادامه به کاربرد ماشین آلات راهداری خواهیم پراخت

وظایف ماشین آلات راهداری
وظایف ماشین آلات راهداری

بیل مکانیکی

بیل مکانیکی از دسته تجهیزات یا ماشین آلات راهداری میباشد که برای گودبرداری در خاک‌های نرم و سخت، حمل و جابجایی سنگ های سبک از آن استفاده می شود.

این بیل بر روی یک تراکتور و یا مینی لودر مانند بابکت نصب می شود و در پروژه های مختلف راهداری، عمرانی و ساخت ساز کاربردهای متنوعی از جمله جاگذاری لوله و کابل های برق و تلفن، حفاری صخره سنگها با کمک چکش تخریب را دارد.

با استفاده از بیل مکانیکی شما میتوانید برای حفاری مسیر کانال و زاویه دادن به آنها هم استفاده کنید.

بیل بکهو

بکهولودر

بکهو لودر ماشینی است که از لودر و بیل مکانیکی تشکیل شده است.

بیل بکهو یا همان بکهو لودر از دسته تجهیزاتی است که به راحتی دو عملکرد سنگین حفاری و جابجایی مواد را ترکیب کرده و به یکی از ماشین های چند کاره معروف است.

معمولا شکل ظاهری آنها به این صورت است که یک باکت یا سطل برای حمل کردن و هل دادن مواد و یک بیل حفاری در پشت یک بازو مفصلی قرار دارد.

برف روب

برفروب یکی از دستگاه های مکانیزه راهداری می باشد که به صورت یک تجهیز یا اتچمنت بر روی ماشین هایی نظیر تراکتور، بکهو، مینی لودر و حتی نیسان نصب می شود و کاربرد آنها را به ماشین برف روبی تبدیل میکند، به طور مثال اگر شما برف روب خود را بر روی مینی لودر بابکت نصب کنید به آن برف روب بابکت گفته می شود.

در فصل سرما در مناطقی که بارش برف شدت بیشتری دارد، دستگاه برف روب راهداری از دسته تجهیزات ضروری است که باید برای پاکسازی جاده ها مانند اتوبان و بزرگراه ها فراهم شود.

مجموعه صنعتی تارا بزرگترین تولید کننده ادوات ماشین آلات راهداری از جمله دستگاه برف روب هیدرولیکی است، شما میتوانید این محصول را با مناسب ترین قیمت و با کیفتی درجه یک از مجموعه ما خریداری کنید.

تیغه برفروب برند تارا مجهز به سیستم هیدرولیک و سیستم برخورد با مانع میباشد که در صورت برخورد با موانع مانند سنگ، دست انداز و غیره … هیچگونه آسیبی به دستگاه و تیغه آن وارد نخواهد شد.

برفروب

جارو یا سوییپر صنعتی

سوییپر صنعتی یا جارو یکی از پر کاربرد ترین و همچنین پر طرفدارترین ضمیمه ماشین آلات راهداری به حساب می آید که وظیفه آن نظافت و جاروب بزرگراه ها، اتوبان، مسیر فرودگاه و کارخانجات بزرگ می باشد.

یکی از وظایف ماشین آلات راهداری که بسیار مهم و موثر تلقی میشود جمع آوری زباله های جامد و گرد و غبارهای موجود بر سطوح خیابان و مسیر تردد خودروها میباشد.

دستگاه مکانیزه جارو در زمینه نظافت جاده و مکان های زیاد دیگری از جمله مکانهای تفریحی، کارگاه های صنعتی، سوله ها، محیط کارخانجات، گاوداری و مرغداری ها جهت پاکسازی سطوح از نخاله و زباله از آن استفاده میشود.

جارو صنعتی تارا دارای یکسری آپشن و امکانات می باشد که از مهمترین آنها میتوانیم به فرچه بغلزن، آب پاش و شستشون سطوح اشاره کنیم.

فرچه بغلزن جهت تمیز کردن گوشه و کنار جداول و دیوارها کاربرد دارد و آبپاش جهت جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار حین نظافت بر روی سوییپر صنعتی نصب شده است.

سوییپر صنعتی

غلتطک

غلتک یکی دیگر از ادوات ماشین آلات صنعتی میباشد که در زمینه تراکم سازی خاک و آسفالت بر روی خودروهای سنگین و یا نیمه سنگین نصب می شود و کاربرد آنها را به یک غلتک راهسازی تبدیل میکند.

از وظایف ماشین آلات راهداری و راهسازی افزایش مقاومت و استحکام خاک و آسفالت جاده است و تمامی این اقدامات جهت بالا بردن ایمنی راه ها به کار گرفته میشود.

از انواع غلتک ها می توانیم به غلتک پاچه بزی، فولادی صاف، کفشک دار و پنوماتیک اشاره کنیم.

لودر چیست؟

لودرها در دسته ماشین آلات راهداری و راهسازی با جثه بزرگ قرار دارند که بطور وسیعی هم در پروژه های ساختمانی برای حمل حجمی از مواد مانند خاک و سنگ، بارگیری کامیون های حمل مواد، خاکبرداری، گودبرداری، حفاری و گاهی تسطیح خاک که به عنوان بولدوزر بکار گرفته می شوند کاربردهای موثری دارند.

انواع لودر

لودر چرخ لاستیکی

سرعت لودرهای چرخ لاستیکی از لودرهای چرخ زنجیری به نسبت بیشتر بوده و عملکرد بسیار بهتری نسبت به چرخ زنجیری ها در زمین‌های سفت دارد.

از ویژگیهای لودر چرخ لاستیکی می توان به حرکت آنها در راه های ساخته شده اشاره کرد و مهمتر از آن نیازی به تریلر در فواصل نسبتاً کوتاه ندارد.

از نظر ابعاد دارای انواع متنوع تری در مقایسه با لودرهای چرخ زنجیری است و این ویژگی میتواند باعث کاربرد و استفاده بیشتر آن در سایدهای ساختمانی، عمرانی و معدنی بیشتری شود.

یکی از مزیت های اساسی در استفاده از لودر چرخ لاستیکی هزینه پایینتر نگهداری آن ها در زمین‌های مرطوب مانند خاک ماسه ای است از این جهت که این مدل لودر کمتر از مدل چرخ زنجیری در خطر سایندگی چرخ ها قرار دارد.

از دیگر ویژگی های لودر چرخ لاستیکی میتوان به تناسب فشار وارد شده بر زمین با میزان باد لاستیکها نام برد و چند مورد از معایب و محدودیتهای استفاده از آن میتوانیم به عدم کاربرد آنها در زمینهای گل آلود اشاره کرد همچنین در زمین های سنگلاخی امکان آسیب رسیدن به لاستیک ها وجود دارد البته نوع جدیدتری از چرخ لاستیکی ها وارد شده اند که دارای آج های خیلی ضخیم تری هستند و در مقابل تیزی سنگهای این نوع زمینها دارای مقاومت بالایی می باشند.

لودر چرخ زنجیری

لودرهای چرخ زنجیری فشار خیلی کمتری را بر خاکی که بر روی آن حرکت دارد وارد میکنند.

ازمزایا لودر چرخ رنجیری میتوانیم به مقدار شناور شدن و قدرت کشش خوب و مناسب آنها درزمین های نرم و باتلاقی که لودرهای چرخ لاستیکی کاربردی در آنجا ندارد اشاره کرد.

همچنین در زمین هایی که سنگلاخی هستند و دارای سنگهای تیز میباشند بسیار مناسب‌تر از چرخ لاستیکی ها به کار می آیند.

یکی از مهمترین ویژگی و خاصیتهای لودرهای چرخ زنجیری طراحی مناسب آنها برای حرکت در در مکان های موچک و محدود می باشد و از معایب آنها میتوان به نیازمند بودنشان به تریلر هنگام نقل و انتقال در بین پروژه های مختلف می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

09123988622